Besin zehirlenmesine karşı 10 etkili önlem! 2 saat kuralına dikkat

Yaz aylarında virüslerin yol açtığı besin zehirlenmelerinden korunmanın 10 etkili yolunu Acıbadem Beylikdüzü Cerrahi Tıp Merkezi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Karakoç anlattı.

SAĞLIK 10.07.2024 15:21:00 147 0
Haberi Sesli Oku
Besin zehirlenmesine karşı 10 etkili önlem! 2 saat kuralına dikkat

Besin zehirlenmesi ülkemizde ve dünya genelinde özellikle yaz aylarında daha sık görülen önemli bir sağlık sorunu. Kış mevsiminde hastanelerde yaygın görülen influenza ve gribin yerini; yaz aylarında Stafilokok, Salmonella, E.Coli gibi bakteriler ile Rotavirüs ve Norovirüs gibi virüslerin yol açtığı besin zehirlenmeleri alıyor.

Acıbadem Beylikdüzü Cerrahi Tıp Merkezi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Karakoç, besin zehirlenmesinin yaz aylarında daha sık görüldüğüne dikkat çekti. Karakoç, "“Yaz mevsiminde hava sıcaklıklarının artması nedeniyle   bakteri, virüs ve parazitler gibi mikroplar daha hızlı çoğalmakta ve besinlere daha kolay bulaşmaktadır. Ayrıca yaz aylarında piknik, barbekü, plaj gezileri gibi açık hava etkinliklerinin artması, özellikle turistik ve kalabalık bölgelerde hijyen koşullarına uyulmaması, çiğ ve az pişmiş gıdaların tüketilmesi de besin zehirlenmesi sıklığını arttırmaktadır." dedi. 

BU BELİRTİLERE DİKKAT

Besin zehirlenmesinin belirtileri, bozulmuş gıdaların tüketiminden sonra birkaç saat veya birkaç gün içinde ortaya çıkabiliyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Karakoç, “Hafif belirtiler bulantı, günde 5’ten daha az sıklıkta oluşan kusma ve ishal, karın ağrısı ve kramplar, hafif ateş, baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk ile iştahsızlık gibi sorunlardır. Şiddetli bulgularda ise sürekli kusma, şiddetli karın ağrısı ve kramplar, 38°C'nin üzerinde seyreden yüksek ateş, kanlı ishal, şiddetli dehidratasyona bağlı azalmış idrar, ağız kuruluğu,  baş dönmesi, bayılma, nefes darlığı ve göğüs ağrısı gibi semptomlar görülebilir." ifadelerini kullandı. 

BESİN ZEHİRLENMESİNE KARŞI 10 ETKİLİ ÖNLEM

Besinleri satın alırken dikkat! 

Alışveriş yaparken bazı kurallara dikkat etmeniz büyük bir öneme sahip. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Karakoç, alışveriş sırasında almanız gereken önlemleri şöyle özetliyor: “Son kullanma tarihi geçmiş gıdaları satın almayın. Paketli ürünlerin ambalajlarının sağlam ve hasarsız olduğundan emin olun. Şişmiş veya hasar görmüş konserve ürünlerini kullanmayın. Et ve et ürünlerini güvenilir yerlerden satın alın. Kırık, çatlak, dışkıyla kirlenmiş yumurtalardan kaçının. Özellikle et, et ürünleri ve tavuk gibi sık besin zehirlenmesi yapan ürünlerin üretildikleri yerden depolara ve satış noktalarına sevkiyatı sırasında -18°C altında muhafaza edilerek soğuk zincirin korunması önemli. Dondurulmuş besinlerin soğuk zincirinin kırılmamış olmasına dikkat edin.”

Çiğ ete ve yumurtaya dokunduktan sonra mutlaka…

Yemek hazırlamadan önce ellerinizi sabunlu sıcak suyla en az 20 saniye yıkamaya özen gösterin. Tırnaklarınızı kısa ve temiz tutmayı alışkanlık edinin. Çiğ veya az pişmiş kırmızı et, beyaz et ve balıkla temas sonrası özellikle ellerinizdeki çatlaklar aracılığıyla parazitler ve bakteriler bulaşarak kist hidatik, toxoplazma, brusella, tüberküloz, camylobacter ve salmonella gibi çeşitli enfeksiyonlara yol açabiliyor. Bu nedenle çiğ et ve balığa dokunduktan sonra ellerinizi yine  sabunlu sıcak suyla yıkamayı asla ihmal etmeyin. 

Mutfak gereçlerini sıcak suyla yıkayın 

Mutfak tezgahlarını, kesme tahtalarını ve diğer mutfak ekipmanlarını sıcak su ve sabunla düzenli olarak temizlemeniz çok önemli. Her kullanımdan sonra, özellikle de çiğ et, yumurta ve balık ile temasın ardından tüm araç ve gereçler ile tezgah yüzeylerini deterjanlı sıcak suyla iyice yıkamalısınız.

Çiğ etleri pişirmeden önce yıkamayın

Kırmızı eti, balığı ve tavuk etini pişirmeden önce yıkamayın. Özellikle tavuk etinde fazla miktarda mikroorganizma bulunuyor. Yıkama esnasında lavaboya, tezgah yüzeyine, musluğa ve ellerimize bulaşan bu mikroorganizmalar enfeksiyona yol açabiliyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Karakoç, balıkları da pişirme öncesinde yıkamanın doğru olmadığına dikkat çekerek, “Çünkü balığı yıkamak Salmonella ve E.Coli gibi enfeksiyonları etrafa bulaştıracağı gibi, sağlığımız açısından önemli olan ve balıkta çok bulunan Omega-3 gibi yağ asitlerinin ve faydalı enzimlerin kaybına yol açar. Ayrıca balıkta bulunan ve pişirme sırasında lezzeti arttıran doğal sıvıların da kaybına neden olur” sözlerini kullandı. 

Bu besinleri asla temas ettirmeyin! 

Farklı besinlerin birbiriyle temas halindeyken çeşitli mikroorganizmaların ve zararlı maddelerin geçiş yapmalarına çapraz bulaş deniyor. Çapraz bulaşı önlemek için çiğ besinleri pişmiş yiyeceklerden ayrı tutmanız gerekiyor. Ayrıca çiğ kırmızı et, tavuk eti, yumurta, balık ve kabuklu deniz ürünlerini de sebzeler ile asla temas ettirmemeniz gerektiği uyarısında bulunan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Karakoç, “Bu sayede etlerde bulunan zararlı mikroorganizmaların sebzelere geçmesini engellemiş olursunuz” diyor.

Et ve sebzeleri aynı bıçakla kesmeyin

Besin zehirlenmesine karşı almanız gereken bir başka önlem ise etleri, et ürünleri ile sebzeleri ayrı tezgahlarda ve farklı bıçaklarla kesmek olmalı. Etler ile temas eden bıçakları, tezgahı, mutfak araçlarını da sıcak ve sabunlu suyla yıkamalısınız.

Besinleri doğru sıcaklıkta pişirin

Et, tavuk, balık ve yumurta gibi besinlerin yeterince pişmiş olmaları da besin zehirlenmesinden korunmada büyük öneme sahip. Bu besinlerin iç sıcaklıklarının bir termometre ile kontrol edilmesi gerektiğini belirten Dr. Murat Karakoç, “Örneğin besinlerdeki iç sıcaklık tavuk için en az 74°C, kırmızı et için de en az 63°C olmalıdır. Besinlerin her tarafının iyice piştiğinden emin olunmalı, büyük tencerelerde pişirilen yemekler sık sık karıştırılarak sıcaklığın her tarafa yayılması sağlanmalıdır” dedi. 

Oda sıcaklığında en fazla 2 saat tutun

Yiyecekleri piştikten sonra oda sıcaklığında en fazla iki saat tutun, özellikle et ürünlerini daha sonra buzdolabında 4°C altında saklamaya özen gösterin. Bunların yanı sıra pişmiş yiyecekleri buzdolabında çiğ besinlerden uzak tutmanız da çok önem taşıyor. 

Oda sıcaklığında çözülmeye bırakmayın

Dondurulmuş besinleri özellikle de et ürünlerini oda sıcaklığında çözülmeye bırakmamanız gerektiği uyarısında bulunan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Karakoç, “Böyle durumlarda çözülen yüzey kısımlarda  Salmonella, E.Coli, Stafilokokkus aures gibi çeşitli bakteriler kolay bir şekilde üremekte ve besinlerle kontamine olarak besin zehirlenmesine yol açmaktadır” uyarısında bulundu. Ayrıca dondurulmuş besinleri sıcak su altında çözmeye çalışmak da tehlike oluşturuyor. Bu ürünleri buzluktan aldıktan sonra buzdolabının alt raflarında çözülmeye bırakmalı veya mikrodalga fırınlar kullanmalısınız.

Kuru gıdaları karanlıkta saklayın

Bulgur, buğday, pirinç, nohut, fasulye gibi bakliyatlar ve kuru gıdalar sıcak ve nemli ortamda saklanmamalı. Bakliyatlar ile kuru gıdaları güneş görmeyen karanlık bir yerde ve 20°C sıcaklığın altında, ağzı hava almayan kapalı cam kaplar içinde saklamaya dikkat edin. Özellikle pirinç içeren yemekleri bir günde tüketilecek miktarda yapmanız gerektiğine işaret eden Dr. Murat Karakoç, “Pirinçli yemek tekrar tüketilecekse en fazla  bir defa daha ısıtma yapılarak yenilebilir. Böylece Bacillus cereus gibi bakterilerin yol açacağı gıda zehirlenmesinden de korunmuş olunur” bilgisini paylaştı.

SANCAKTEPESES HABER MERKEZİ
 


Türkiye'de obezite tehlikesi katlanarak artıyor

Aşırı sıcaklarda kalp sağlığını kötü etkileyen 4 yanlış

YAZIN VAZGEÇİLMEZİ KARPUZUN 8 ÖNEMLİ FAYDASI

SAÇ EKİMİ YAPTIRIRKEN KRONİK HASTALIKLARA DİKKAT: UZMAN SEÇİMİ NEDEN ÖNEMLİ?

Diş kırılmalarına dikkat!

Saat 17'den sonra kahve tüketmeyin! Fazlası kalp damar sağlığını bozabilir

Besin zehirlenmesine karşı 10 etkili önlem! 2 saat kuralına dikkat

Mutsuz evlilik kalbi yoruyor! Kalp krizi riski artıyor

Yediklerinize dikkat edin!

Uzmanlar uyardı! Çocuğunuzda yabancı madde yeme alışkanlığı varsa dikkat

Tüylü hücreli löseminin 11 belirtisine dikkat! ABD'de her yıl 1000 yeni vaka görülüyor

Karaciğer sağlığı için kritik tavsiyeler! İlaç tedavisi yok, nakil aşamasına gelebiliyor

Alerjik göz reaksiyonlarına dikkat! Tedavi edilmezse kornea nakline kadar ilerleyebilir

Sosyal anksiyete: Yeni insanlarla tanışmak neden bu kadar zor?

Eczacı ve Homeopat Ezgi Nevçehan, güneş koruyucu kullanma yöntemlerini anlattı

Robotik bypass ile iyileşme süresi kısalıyor! Prof. Dr. Şahin Şenay, robot destekli ameliyatları anlattı

HABERLER

Sancaktepe Kaymakamı Ahmet Karakaya'dan gazeteci Tevfik Erk'e Basın Bayramı kutlaması

Sancaktepe son gelişmeler! Güncel haberler ve öne çıkan başlıklar (22 Temmuz 2024)

Sancaktepe'den son haberler! Sancaktepe'de bugün neler yaşandı? (21 Temmuz 2024)

Gündem sokak hayvanları! Alper Yeğin'in sokak hayvanları vaatleri nelerdi?

Sancaktepe'de sokak köpekleri uyutulacak mı?

Sancaktepe Fatih Mahallesi'nde ormanlık alanda yangın çıktı

Sarıgazi Cemevi Sancaktepe'de aşure lokması ikramında bulundu

Sarıgazi Spor Kulübü lokmalarını canlarla paylaştı

Sancaktepe Canlar Cemevi'nde Muharrem Lokması paylaşıldı

Kaymakam Karakaya, Güvenç Abdal Ocağında Muharrem Lokmasına katıldı

Sancaktepe'de Aşure Lokmaları verecek Cemevleri belli oldu

Yenilikçiler ekibi Sancaktepe'de eğitim programları düzenliyor

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Sancaktepe ilçesinde düzenlenen programla kutlandı

Sancaktepe Canlar Cemevi'nde Muharrem orucunun 8. günü lokmaları paylaşıldı

Ordu Gürgentepe Akören Derneği'nde oruç lokması paylaşıldı

  • Perşembe 31.1 ° / 24.3 ° Güneşli
  • Cuma 29.3 ° / 24.6 ° Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
  • Cumartesi 27.7 ° / 22.4 ° Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Sancaktepe'de öğrencilerle buluştu
Sancaktepe'de 2 okul Avrupa'ya açılıyor
Osmangazi İlkokulu'nda gelenek bozulmadı! 2/E sınıfı yıl sonu sergisi yapıldı
Sancaktepe SAGİHO'da Bilim Fuarı düzenlendi
Sancaktepe'de III. Akıl ve Zekâ Oyunları Turnuvası düzenlendi
Sancaktepe'de Şehit Emre Baysal Anadolu Lisesi Bilim Fuarı düzenledi
Sancaktepe'de Karışık Tost Kitabı etkinliğinde Gazze'ye nakdi yardım sağlandı