GTÜ’lü Akademisyenlerin AB Projesi Onaylandı

YKS ŞAMPİYONU’NUN TERCİHİ SABANCI ÜNİVERSİTESİ OLDU

Okul Hazırlıkları Başlıyor. Listenin Başında ne var ?

Birikim Okulları “dijital okul” tasarlıyor!

Milli Eğitim Bakanlığı, Teknopark İstanbul ile Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü İmzaladı

Psikoloji Bölümü’yle TEDÜ, Türk Psikologlar Derneği tarafından akredite edilen 13 üniversite arasında

Yakın Doğu Üniversitesi’nde her 3 öğrenciden biri tam burslu!

HALİÇ ÜNİVERSİTESİ’NİN TERCİH VE TANITIM GÜNLERİ BAŞLADI

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Uygulamalı Bilimler Fakültesi kurulacak

Bahçeşehir Koleji Zonguldak Kampüsü Açılıyor

Altınbaş Üniversitesi öğrencileri Kocaeli TEKNOFEST’te üçüncü oldu

Tekstil mühendisliği tercihine asgari ücret tutarında eğitim bursu

Tarhan’dan tercih yapacak adaylara uyarı!

BİLGİ öğrencileri podyumda tasarımlarını sergileyecek

Büyükyalı MTAL ilköğrencilerini bekliyor

ŞİLE BORSA İSTANBUL MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ BÜNYESİNDE 2022-2023 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA TARIM ALANI BÖLÜMÜ AÇILACAKTIR

SANCAKTEPE BELEDİYESİ'NDEN VATANDAŞLARA AŞURE İKRAMI

Çaylı- Der, Muharrem Oruç Lokmalarını Canlarla paylaştı

Yeşil Balkonlar ile Sancaktepe çiçek açıyor

Güvenç Abdal Derneğinde Muharrem Oruç Lokmaları paylaşıldı

EMEK CEMEVİ’NDE ORUÇLAR LOKMALARIN PAYLAŞILMASIYLA AÇILIYOR

İstanbul Valisi Yerlikaya Sarıgazi Cemevi'ni ziyaret etti.

Sancaktepe Sarıgazi'de Yaşar Kemal Kütüphanesi törenle açıldı

Kaymakam Karakaya yapımı devam eden okullara incelemede bulundu

GURBETTEN SILAYA BİR TUTAM SEVGİ

GÜZEL KAPLAN'IN KURBAN BAYRAMI MESAJI

SEZGİN ÖZTÜRK'ÜN KURBAN BAYRAMI MESAJI

TUNCAY SARAÇ'IN KURBAN BAYRAMI MESAJI

MUHTAR NİLÜFER KANTEKİN'İN KURBAN BAYRAMI MESAJI

SEVDA YILMAZ'IN KURBAN BAYRAMI MESAJI

İYİ Parti İBB Grup Başkan Vekili İbrahim Özkan'ın Kurban Bayramı mesajı

HABERLER

 • Perşembe 30.7 ° / 22.8 ° Açık hava
 • Cuma 32 ° / 24.1 ° Açık hava
 • Cumartesi 31.9 ° / 23.7 ° Açık hava
 • BIST 100

  3.020%1,34
 • DOLAR

  18,0519% 0,58
 • EURO

  18,3236% 0,26
 • GRAM ALTIN

  1.020,0% 0,30
 • Ç. ALTIN

  1683% 0,30
60. Yıl Sarıgazi Ortaokulu'ndan Tiyatro gösterisi
SANCAKTEPE'NİN SULTANLARI MEZUN OLDU
60. YIL SARIGAZİ ORTAOKULU'NDA MEZUNİYET HEYECANI
YENİDOĞAN ANADOLU LİSESİ İLÇE DE BİR İLKE İMZA ATTI
HÜSEYİN TEMİZEL İLKOKULU’NDAN HAREZMİ EĞİTİMİ
SARIGAZİ ANADOLU LİSESİ’NDEN KONSERLİ RESİM SERGİSİ
ŞAKİR DEMİR İLKOKULU'NUN MİNİK RESSAMLARI SERGİ AÇTI

Ülkemizde kariyerlerini bilimsel temelde çizmek isteyen öğrencilerin birçoğu üniversitelerin psikoloji bölümünü seçerken, Türkiye'deki psikoloji bölümlerinin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Türkiye ve KKTC'de YÖK’e kayıtlı toplam 119 psikoloji bölümü bulunurken, bunun ilk sıralarında üniversitelerindeki 14 psikoloji bölümüyle %11’lik paya sahip olan başkent Ankara yer alıyor.

Pandeminin ve yaşanan diğer pek çok kitlesel krizin toplum üzerindeki olumsuz etkilerinin saptanmasıyla birlikte, psikoloji eğitiminin önemi gün geçtikçe kritik hale geliyor. Topluma katkıda bulunma arzusuyla kariyerlerinde bilime yönelmek isteyen birçok öğrenci ise üniversite tercihlerini psikoloji bölümünden yana kullanıyor. Bu da Türkiye genelindeki psikoloji bölümlerinin sayısını gün geçtikçe artırıyor. Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) yayımladığı üniversitelerin psikoloji bölümleri haritasına göre, Türkiye ve KKTC’de (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) 2022 itibarıyla YÖK’e kayıtlı toplam 119 psikoloji bölümü bulunuyor. Bunun ilk sıralarında üniversitelerindeki 14 psikoloji bölümüyle %11’lik paya sahip olan başkent Ankara yer alıyor. Özel ya da devlet eğitim kurumlarının her biri öğrencilerine en kaliteli eğitim standartlarını oluşturmak için faaliyetlerini sürdürürken, Ankara’da bulunan TED Üniversitesi (TEDÜ) Psikoloji Bölümü Lisans Programı, Türkiye ve KKTC’deki 119 psikoloji bölümü içinde Türk Psikologlar Derneği (TPD) tarafından akredite edilmiş 13 bölüm arasında yer alıyor.

Eğitimde kalite standartlarının tescili
Türk Psikologlar Derneği akreditasyonunun, başarı ve kalite standartlarının güvence altına alınması anlamına geldiğini söyleyen TED Üniversitesi Psikoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ilgın Gökler Danışman, konuyu şu sözlerle değerlendirdi: “Psikoloji bölümleri için akreditasyon, Yükseköğretim Kalite Kurulu'nun tanıdığı yetkiyle Türk Psikologlar Derneği (TPD) tarafından verilen, bir lisans programının kendi belirlediği veya kendisinden beklenen amaçları gerçekleştirebilmesi için gerekli olan asgari düzeydeki başarı ve kalite standartlarının güvence altına alınması sürecini ifade ediyor. TEDÜ Psikoloji Bölümü Lisans Programı’nın TPD tarafından akredite edilmesi, bölümün öğretim programı (müfredat), öğretim kadrosu, programın eğitim amaçları, program çıktıları, öğrencilere sunulan olanaklar, eğitim-araştırma faaliyetleri, sürekli iyileştirme faaliyetleri, kurum desteği, bütçe ve alt-yapı olanakları gibi çok çeşitli alanlardaki ölçütleri karşıladığı, dolayısıyla sunduğu eğitim-öğretimin niteliğinin güvence altına alındığı anlamına geliyor".

119 psikoloji bölümü içinde akreditasyon alan 13 bölüm arasında 
TED Üniversitesi Psikoloji Bölümü olarak, Türkiye ve KKTC'deki 119 Psikoloji Bölümü içinde akreditasyon alan 13 psikoloji lisans programından biri olduklarının altını çizen Doç.Dr. Ilgın Gökler Danışman, “Psikoloji lisans eğitimi temelde bir bilim eğitimidir. Psikoloji lisans programları, kuramsal bilginin yanı sıra, bilimsel yaklaşımın, araştırma yöntemlerinin ve uygulamaya yönelik bilgi ve becerilerin kazanıldığı bir eğitim modeli üzerine kurulu. Mesleki yaşamlarında hem bilimsel çalışmalara yönelmek isteyen hem de uygulamalı alanda çalışmak isteyen öğrencilerin tercihlerinin ilk sıralarında psikoloji bölümü yer alıyor. Bölümümüzde görev yapan öğretim üyeleri de gerek gerçekleştirdikleri araştırma ve diğer bilimsel etkinlikler, gerekse topluma hizmet çalışmaları ile hem öğrencilerimizin eğitimine hem de topluma katkıda bulunuyorlar. TÜBİTAK’ın 2021’de yayımladığı Üniversitelerin Alan Bazında Yetkinlik Analizi Raporu’na göre TEDÜ Psikoloji Bölümü kalite göstergeleri açısından Türkiye’deki Psikoloji Bölümleri arasında 5. sırada yer alırken;  hacim göstergeleri açısından da 11. sırada. Öğretim kadromuz, öğrencilerimiz ve mezunlarımızla bu başarıyı sürdürmek ve daha ileriye taşımak üzere çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

EĞİTİM 30.07.2022 22:58:00 324 0

Psikoloji Bölümü’yle TEDÜ, Türk Psikologlar Derneği tarafından akredite edilen 13 üniversite arasında

Ülkemizde kariyerlerini bilimsel temelde çizmek isteyen öğrencilerin birçoğu üniversitelerin psikoloji bölümünü seçerken, Türkiye'deki psikoloji bölümlerinin sayısı da gün geçtikçe artıyor.