Sancaktepe Polisi, pazarda vatandaşı bilgilendirdi

Sancaktepe'de Belediye Zabıtalarının denetimleri aralıksız devam ediyor

Sancaktepe’de ihtiyaç sahibi ailelere patates ve soğan dağıtıldı

Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu’nun Ramazan Ayı Mesajı

BAŞKAN ŞEYMA DÖĞÜCÜ, OĞLUNUN NİKAHINI KIYDI..

SANİAD,GÖZ SAĞLIĞINDA DÜNYAGÖZ DEDİ

Sancaktepe'de Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon İzleme ve Değerlendirme toplantısı yapıldı

Sancaktepe’de Belediye Meclis Başkan Vekilliği Seçimi Yapıldı

Sancaktepe'de Başkan Döğücü'ye geçmiş olsun ziyaretleri

HABERLER

 • Cumartesi 13 ° / 6 ° Bulutlu
 • Pazar 14 ° / 8 ° Bulutlu
 • Pazartesi 15 ° / 9 ° Sağanak
 • BIST 100

  1.408%0,03
 • DOLAR

  8,0614% 0,68
 • EURO

  9,6770% 0,74
 • GRAM ALTIN

  460,45% 1,36
 • Ç. ALTIN

  759,7425% 1,36
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın 10 Nisan Mesajı
Başkan Poyraz, yerel basın mensuplarını Çamlık Kafe Sosyal Tesisleri’nde ağırladı. 
İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ve Emniyet Personeli Vali Yerlikaya’yı Ziyaret Etti
İBB PİDESİNDE GRAMAJ AYNI FİYAT 1,5 LİRA
PANDEMİ ORKESTRASI’NIN KONUKLARI HAKAN ŞENSOY VE CİHAT AŞKIN OLDU
Vali Ali Yerlikaya, Yaya Geçidine “Kırmızı Çizgi” Çekti
ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Marmara Üniversitesi’nin pandemi nedeniyle online olarak gerçekleştirdiği, “Psiko- Sosyal Tükenmişliğin Medyatik Tüketimi: Şiddet” başlıklı sempozyumuna katıldı. Oturumun başkanlığını üstlenen Tarhan, “İstatistikler bizlere yöntemlerimizi değiştirmemiz gerektiğini gösteriyor. Kadına yönelik şiddette kanayan bir yara haline geldi. Şiddetin hiçbir türlüsü kabul edilmemeli. Şiddet bir insanlık suçudur” dedi.

İstanbul Sözleşmesi’ne ve şiddetin unsurlarına değinen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Şiddet konusu, hayatımızın kaçınılmaz bir parçası oldu. Kadına yönelik şiddet, aile içi şiddet kanayan bir yara haline geldi. Bu yaranın çözümü için A planı İstanbul Sözleşmesi’ydi. Fakat İstanbul Sözleşmesi bizi kültürel olarak değiştirecek algısı ile ilgili görüşlerimiz vardı. Siyasi iradenin tamamen kaldırılması gibi bir kararı oldu. Bu durumda B planını söylemek istiyorum. Bizim şu anda İçişleri Bakanlığı ile yapmayı düşündüğümüz bir proje var, risk gruplarıyla olan çalışmalarımız devam ediyor. Burada bulunan hocalarımın da projemize destek olmasını bekliyoruz. Pozitif psikoloji adı altında uyguladığımız eğitim modüllerimiz mevcut ve uyguluyoruz. Ayrıca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın anlaşmazlık, çözüm, arabuluculuk ve şiddet izleme merkezleri kurması gerekir. İstanbul Sözleşmesinin feshedilmesinin, şiddetin sebeplerine yönelik çalışmaları artırıcı rol oynayacağını düşünüyorum. Şiddet insanlık suçudur. Hak arama ve sorun çözme yöntemi değildir” ifadelerini kullandı.

“Psiko-Eğitimler verilmeli”

Türkiye’nin şiddet konusunda üst sıralarda olduğunu ve uygulanan yöntemlerin değiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Yöntemleri değiştirmemiz gereken istatistikler görüyoruz. Ülkemiz şiddet konusunda gelişmiş ülkeler arasında yer alıyor, bu çok üzücü bir durum. Şiddetin psikolojik sebepleri oluyor, aynı şekilde aile içi şiddetin de sebepleri var. Bir kişilik tipini örnek verecek olursam örneğin anti sosyal kişiler şiddete meyilli oluyor. Bir suç makinesi haline geliyorlar. Tüm şiddet unsurlarında öfke kontrolü yönetimi çok önemlidir. Öğrenilmiş davranış bizim kültürümüzde maalesef var. Bu konular görünür oldukça farkındalıklar artar. Şiddet uygulayan bireyler arttıkça toplum kötüye gider. Böyle bir kültürün içinde barınan bir şey varsa psiko- eğitim çözüm olarak şart ve eğitimlerin verilmesi gerekiyor” diye konuştu.

“Eğitim sistemimiz iletişim becerilerine önem vermeli”

Günümüz gençlerinin sağlıklı iletişim kuramadığını da sözlerine ekleyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Tüm yaşanan çatışmaların çözümü bizim eğitim sistemimizde verilmiyor. Biz bunların eksikliklerini görebiliyoruz. Gençler iyi niyetliler ama sözleriyle kırıp döküyorlar. Ortaya da sağlıklı iletişimler çıkmıyor. Problem çözmeyi öğrenirse sorunlar çözülür ve sağlıklı iletişimde kaybeden olmaz, ya öğrenir ya da kazanırlar. Öğrencilerin ilkokulda iletişim becerileri dersi görmeleri gerekiyor. Her anlamda rol paylaşımcı olmak önemli ve ufuk açıcıdır. Eğitim sistemimiz iletişim becerilerine önem vermeli” dedi.
 

GENEL 22.03.2021 11:33:00 373 0

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Şiddet insanlık suçudur”

Tarhan, “İstatistikler bizlere yöntemlerimizi değiştirmemiz gerektiğini gösteriyor. Kadına yönelik şiddette kanayan bir yara haline geldi. Şiddetin hiçbir türlüsü kabul edilmemeli. Şiddet bir insanlık suçudur” dedi.