Sancaktepe’de “Enerji Verimliliği ve Geri Dönüşüm” konulu eğitim verildi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metrosu’nda incelemelerde bulundu

Dünya Şampiyonu Sancaktepe'den

Sarıgazi Spor Kulübü Yardımlaşma Gecesi düzenliyor

Sancaktepe Kaymakamlığı 10 Ocak Gazeteciler Günü'nü mesajla kutladı

Sancaktepe’de İhtiyaç Sahibi 1750 Öğrencimize Mont ve Bot Dağıtıldı

Sancaktepe’de 105.428 Vatandaşımıza Yardım Yapıldı

Sancaktepe'de 200 gram ekmek 1,25 liradan satılacak

BAŞKAN AV. ŞEYMA DÖĞÜCÜ'NÜN YENİ YIL MESAJI

HALE BAĞCE ÖZBAŞ'IN YENİ YIL MESAJI

Sancaktepe Kaymakamı Ahmet Karakaya’nın Yeni Yıl Mesajı

DAİMİ DERİN'İN YENİ YIL MESAJI

HABERLER

 • Salı 8.6 ° / 1.8 ° kırık bulutlar
 • Çarşamba 4.8 ° / 2.8 ° Bulutlar
 • Perşembe 8.1 ° / 6.8 ° Dağınık bulutlar
 • BIST 100

  1.980%-5,08
 • DOLAR

  13,6560% 1,63
 • EURO

  15,4796% 0,95
 • GRAM ALTIN

  796,75% 1,35
 • Ç. ALTIN

  1314,6375% 1,35
İBB BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU ALAN KADIKÖY’Ü ZİYARET ETTİ
Mehmet Ali Büklü Parkı spora hazır
Kartal Belediyesi Beklenen Kar Yağışı İçin Teyakkuzda
CHP ÜSKÜDAR İLÇE BAŞKANLIĞI’NDA GAZETECİLER GÜNÜ BULUŞMASI..
Başkan Gökhan Yüksel’den ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ Mesajı
AYGAD AİLESİ’NDEN 10 OCAK BULUŞMASI!..
BAŞKAN AHMET POYRAZ YEREL BASIN MENSUPLARINI AĞIRLADI

Evde en çok zaman geçirilen mekanlardan olan mutfaklar, son yıllarda pandemi nedeniyle evlerde geçirdiğimiz süreler de göz önüne alınınca sosyalleşme alanları haline dönüştü. Mutfak dekorasyonunda kullanılan malzemeler ise önemli konulardan biri. Sürekli temasta bulunulan mutfak tezgahının özellikleri ve rengi, ev sahibinin stilini de yansıtıyor. 

Peki hangi mutfak tezgahının yaşam stilimiz ve dekorasyonumuzla uyumlu olduğunu nasıl anlayacağız? Tezgah Dünyası Kurucusu Feyzullah Buran, her biri kendine özgü avantajlara sahip olan mutfak tezgahları ile ilgili önemli bilgiler paylaşıyor. 
En çok zaman geçirdiğimiz mekanlarından olan mutfakların dekorasyonunda kullanılan malzemeler önemli konulardan biri. Sürekli temasta bulunulan mutfak tezgahının özellikleri ve rengi, ev sahibinin stilini de yansıtıyor. Mutfak tezgahlarının uygun maliyetli olmasının dışında dayanıklı ve hijyenik olması, çizilmemesi ve dekoratif olması gerekiyor. Eski ve gözenekli yapılı mutfak tezgahlarının mikrop barındırıyor olması son teknolojiyle üretilen ve mikrop barındırmayan tezgahlara olan ilgiyi arttırdı. Tezgah Dünyası Kurucusu Feyzullah Buran Laminant, corian, granit, ahşap ve mermer gibi her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları olan mutfak tezgahları ile ilgili önemli bilgiler paylaşıyor.

Görünümü Değişmeyen Ahşap Tezgahlar
Ahşap tezgahlar sıcak bir görünüme sahip olmasıyla tercih edilirken her mutfak dolabı ve zeminiyle uyum yakalaması dikkat çekiyor. Ahşap tezgahların suya dayanıklı olmadığı yargısı da gerçeği yansıtmıyor. Uzun yıllar kullansanız bile ahşabın görünümü değişmiyor. Ancak ahşap tezgahlar yüksek ısıya karşı dayanıklılık noktasında diğer tezgahlara göre geride kalıyor. Aynı zamanda ahşap tezgahların yüzeylerinde zamanla aşınmalar meydana gelebildiği için düzenli bakım yapmak gerekiyor.

Uzun Ömürlü Corian Tezgahlar
Hangi mutfak tezgahı daha iyi diyenler için akrilik reçinelerin, minerallerin ve renklendiricilerin karışımından oluşan corian tezgahlar da sıklıkla tercih edilir. Sert yüzeyli olan corian tezgahlar, çizilme ve darbelere karşı dayanım gösterdikleri için uzun ömürlüdür. Kolayca şekil alabildiklerinden her mutfak tipinde kullanılabilir. Ancak maliyeti yüksektir, sıcak tava ve tepsilerin direkt üzerine bırakılmaması gerekir.

Leke Barındırmayan Laminant Tezgahlar 
Sıkıştırılmış tuğla ve cila tabakasından oluşan laminant tezgahlar, kimyasallara dayanımı ve leke barındırmamasıyla dikkat çeker. Uygun maliyetli bir tezgah almak isteyenler için idealdir. Ancak ısıya ve çizilmelere karşı diğer tezgahlara göre direnci daha düşüktür.

Çizilme ve Darbeye Dayanıklı Kompozit Tezgahlar
Çimstone ve kuvars olarak bilinen kompozit tezgahlar, doğal taştan üretilir ve yapısındaki kuvars nedeniyle çok sert ve dayanıklıdır. Çizilme ve darbe gibi durumlarda direnç gösteren kompozit mutfak tezgahları uzun ömürlüdür. Ayrıca renk geçişlerindeki kalitesiyle dekorasyonunuzu üst seviyeye çıkarır. Fazla bir renk seçeneği sunmasa da sade bir mutfak isteyenlerin tercihi olmaktadır.

Lekelere ve Yüksek Isıya Karşı Dayanıklı Granit Tezgahlar
Mutfak tezgahları arasında çok tercih edilen malzemelerden biri de granittir. Doğal taş görünümüne sahip granit tezgahlar, farklı tarzları ve mutfak dekorasyonuna kattığı bütünlükle geniş bir kullanım alanına sahip. Lekelere ve yüksek ısıya karşı maksimum direnç gösteren granit mutfak tezgahları, uygun maliyetleriyle de idealdir. Tek dezavantajı taşıma ve kurulumda diğer tezgahlara göre kullanıcılarını daha fazla zorlamasıdır. Ağır oldukları için taşıma sırasında zorlanmanıza neden olabilir. 

Hesap Avantajlı Mermer Tezgahlar
Parlak ya da mat şekilde kullanılabilen mermer tezgahlar, ısıya ve çatlamaya karşı dirençlidir. Kompozit ve granit tezgahlara nazaran maliyeti daha uygundur. Ancak asitlere karşı hassas olması nedeniyle sirke, çamaşır suyu ve limon gibi maddelerle temas ettirilmemelidir. Böyle olması durumunda yüzeyi lekelenebilir.

GENEL 9.12.2021 05:07:00 620 0

Mutfak Tezgahı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evde en çok zaman geçirilen mekanlardan olan mutfaklar, son yıllarda pandemi nedeniyle evlerde geçirdiğimiz süreler de göz önüne alınınca sosyalleşme alanları haline dönüştü.