Kenan Doğulu ile unutulmaz bir harbiye gecesi

AKM Yeşilçam Sineması’nda 19-25 Ağustos Filmleri

YAZ TATİLİNİ UNUTULMAZ KILACAK FİLMLER GAİN’DE

ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİNDE “MÜZİKHALLER”

“Kadın Gözüyle Hayattan Kareler” Dijital Sergileri Fotoğrafseverler ile Buluşuyor

HÜLYA KOÇYİĞİT’İN KONUĞU VAROL YAŞAROĞLU OLDU

KAYAHAN’IN UNUTULMAZ ŞARKILARI İSTANBUL FESTİVALİ SAHNESİNDEYDİ

MALTEPE GENÇLİK KONSERLERİ’NDE BU AY ‘YAŞLI AMCA’ SAHNE ALACAK

YAŞAR KEMAL HİKÂYE DİNLETİSİ İŞ SANAT ÇARŞAMBA SAHNESİ’NDE

3. ULUSLARARASI KAPADOKYA BALON FESTİVALİ

TARKAN’DAN YAZ SÜRPRİZİ

HÜLYA KOÇYİĞİT’İN KONUĞU ONUR GÜVENATAM OLDU

Yeni neslin göz bebeği Can Şen

AKM’DE İSTANBUL ŞARKILARI SÖYLENECEK

Sanatseverlerin Yeni Buluşma Noktası “Gallery Art Port” Bodrum’da Açıldı!

212 PHOTOGRAPHY ISTANBUL 6 EKİM’DE BAŞLIYOR!

SANCAKTEPE BELEDİYESİ'NDEN VATANDAŞLARA AŞURE İKRAMI

Çaylı- Der, Muharrem Oruç Lokmalarını Canlarla paylaştı

Yeşil Balkonlar ile Sancaktepe çiçek açıyor

Güvenç Abdal Derneğinde Muharrem Oruç Lokmaları paylaşıldı

EMEK CEMEVİ’NDE ORUÇLAR LOKMALARIN PAYLAŞILMASIYLA AÇILIYOR

İstanbul Valisi Yerlikaya Sarıgazi Cemevi'ni ziyaret etti.

Sancaktepe Sarıgazi'de Yaşar Kemal Kütüphanesi törenle açıldı

Kaymakam Karakaya yapımı devam eden okullara incelemede bulundu

GURBETTEN SILAYA BİR TUTAM SEVGİ

GÜZEL KAPLAN'IN KURBAN BAYRAMI MESAJI

SEZGİN ÖZTÜRK'ÜN KURBAN BAYRAMI MESAJI

TUNCAY SARAÇ'IN KURBAN BAYRAMI MESAJI

MUHTAR NİLÜFER KANTEKİN'İN KURBAN BAYRAMI MESAJI

SEVDA YILMAZ'IN KURBAN BAYRAMI MESAJI

İYİ Parti İBB Grup Başkan Vekili İbrahim Özkan'ın Kurban Bayramı mesajı

HABERLER

 • Perşembe 30.7 ° / 22.8 ° Açık hava
 • Cuma 32 ° / 24.1 ° Açık hava
 • Cumartesi 31.9 ° / 23.7 ° Açık hava
 • BIST 100

  3.020%1,34
 • DOLAR

  18,0840% 0,76
 • EURO

  18,2385% -0,21
 • GRAM ALTIN

  1.021,9% 0,49
 • Ç. ALTIN

  1686,135% 0,49
60. Yıl Sarıgazi Ortaokulu'ndan Tiyatro gösterisi
SANCAKTEPE'NİN SULTANLARI MEZUN OLDU
60. YIL SARIGAZİ ORTAOKULU'NDA MEZUNİYET HEYECANI
YENİDOĞAN ANADOLU LİSESİ İLÇE DE BİR İLKE İMZA ATTI
HÜSEYİN TEMİZEL İLKOKULU’NDAN HAREZMİ EĞİTİMİ
SARIGAZİ ANADOLU LİSESİ’NDEN KONSERLİ RESİM SERGİSİ
ŞAKİR DEMİR İLKOKULU'NUN MİNİK RESSAMLARI SERGİ AÇTI

KÜLTÜR-SANAT

KÜLTÜR-SANAT Haberleri

Hülya Koçyiğit, TRT 2 ekranlarında yayınlanan “Film Gibi Hayatlar” programında konuklarını ağırlamaya devam ediyor. Programın bu haftaki konuğu, yapımcı Onur Güvenatam oldu. 

İlköğretim ve liseyi Ankara’da tamamladıktan sonra Londra’da İşletme okuyan Onur Güvenatam, sinema ve televizyon alanına Londra’da başladığı bir stajla yöneldiğini söyledi. Bir televizyon grubunda staj yapma imkanı sonrası, büyülendiğini belirten Güvenatam ‘’Gerçekten büyülendim, inanılmazdı. Bir anda kendimi o dünyanın içinde buldum. Proje geliştirme bölümündeydim. Farklı fikirlerimin karşılık bulduğunu görünce o beni biraz daha heyecanlandırdı’’ dedi. 

Yapımcılığın yanlış algılandığını söyleyen Onur Güvenatam ‘’Para olmadan yapımcı olunmaz gibi bir algı var. Halbuki fikir olmadan yapımcı olunmaz. Sizin iyi bir fikriniz olduktan sonra ona herkes zaten ilgi gösterir.. Oyuncu da yönetmen de senarist de, bunu satın alacak ya da finanse edecek kanal da platform da ilgi gösterir.  Yeter ki iyi fikrin olsun’’ dedi. 

İlk yapımcılık deneyimini Kaderimin Yazıldığı Gün ile yaşayan yapımcı, böyle bir başarıyı hiç tahmin etmediğini söyledi ve  ‘’işi gerçekten ilk öğrendiğim projeydi. Hayatımda ilk defa senaryo okudum. Senaristle nasıl konuşulur ilk defa öğrendim. Yönetmenle, senaristle, oyuncularla nasıl konuşmak lazım, montajda neye dikkat etmek lazım orada öğrendim. Benim için müthiş bir okuldu ve tabii ki öyle de bir sonuçta beklemiyordum’’ dedi. 

Senaryonun çok önemli olduğunu vurgulayan ünlü yapımcı ‘’Yurtdışı satışlarında, çok bölüm izleyemedikleri için ilk başta direkt postere bakıp, kim oynuyor, kim var vitrine bakıyorlar aslında ama her ne olursa olsun en önemli şey senaryo. Senaryo bu işin her şeyi. Senaryo olmadıktan sonra ne yaparsan yap, ne kadar güzel olursa olsun bir şey olmaz’’ dedi. 

Yapımcılık kariyerine İstanbullu Gelin ile iddialı bir şekilde devam eden Onur Güvenatam, Gülseren Budayıcıoğlu ile tanışıklığının eskiye dayandığını söyledi. Güvenatam ‘’Gülseren Hanım benim Ankara’dan doktorumdu. Çok saygı duyardım ona. O yüzden de çok yakın ve çok samimi hissederdim. Aslında onu ikna etmek tabii ki çok zor oldu ama sonucu güzel oldu. O da o sonucu gördükçe daha fazla içine girmek istedi. Bizim gerçekten Gülseren Hanım’la yollarımızın kesişmesi de herhangi bir psikiyatrist gibi değil çünkü Gülseren Hanım da yazmayı seviyor, roman yazıyor, insanlara hitap etmeyi ve insanlara şifa olmayı çok seviyor. Gerek kitap gerek dizi gerek bir yere çıkıp bir konuşma yapmak olsun insanlara hizmet etmeyi seven bir insan. Bize hep söylüyorlar ticari diye  para vesaire gerçekten bunlar bizim çok ikinci, üçüncü plandaki şeyler’’ dedi. 

Günün birinde Örümcek Adam,   Superman gibi kahraman hikayelerimizin olacağına inandığını belirten Onur Güvenatam ‘’Onları kendi dilimizce anlatacağımıza çok inanıyorum. Biz Hakan Muhafız’da süper kahraman denemiş olduk’’ dedi.

Ünlü yapımcı süper kahramanlarla bizim süper kahramanlar arasındaki farktan da bahsetti  ve ‘’Hakan Muhafız’ın ilk montajını izlettirmiştim yabancılara. Babasının vefat ettiği bir sahne vardı süper kahramanın. Hüngür hüngür ağlıyordu. Ben ‘Bizim süper kahraman böyle olur ağlar’ dedim. Duyguları hala vardır. Batıdaki süper kahramanlarla bizim yapacağımız süper kahramanlar arasında duygu anlamında çok ciddi bir fark olacak. Çünkü ben Batı ile aramızdaki en büyük farkı bu olarak görüyorum. Bizim duygularımız hala çok diri, çok dinç ve çok gerçek. O yüzden en büyük avantajımızın, en büyük gücümüzün bir taraftan da bu olduğuna inanıyorum. Batı, yüksek duyguları müthiş bir şekilde bastırıyorlar. Biz o duyguları daha rahat çıkartıyoruz. O yüzden ben bu toprakları insanlarımızı bu konuda çok avantaj sahibi görüyorum dürüst olmak gerekirse.’’ dedi. 

Dijital platformların, sinema ve televizyon ile rekabetiyle ilgili de konuşan Onur Güvenatam ‘’Sinemanın asla biteceğini düşünmüyorum. Ki bunu yakın zamanda Bergen filmi  kanıtladı. O yüzden sinemanın kesin canlanacağını düşünüyorum. İyi işlerin kesinlikle izleyiciyle buluşacağını düşünüyorum. Sinemanın bir sosyalleşme, onun zevki, tadı o karanlık yere girip bir dünyadan kopuk o filmin içine girmek farklı. Televizyon da Türkiye'de özellikle hep yaşayacak. Dijital platformların 3-4 milyon üyesi olsun. Televizyon dediğin şey 80 milyon. Nasıl bir rekabet olabilir?

Hepsinin yeri ayrı ama ben televizyonu çok önemli bir araç olarak görüyorum. Bu konuda üstümde de çok büyük bir sorumluluk hissediyorum. Onca evin salonuna girmek, onlarla beraber orada onlara bir mesaj vermek. Çünkü günün sonunda eşiyle çoluğuyla çocuğuyla bir şey izliyor. Doğru mesajı vermek o anlamda çok önemli’’ dedi.
 

KÜLTÜR-SANAT 23.07.2022 20:04:00 350 0

HÜLYA KOÇYİĞİT’İN KONUĞU ONUR GÜVENATAM OLDU

Hülya Koçyiğit, TRT 2 ekranlarında yayınlanan “Film Gibi Hayatlar” programında konuklarını ağırlamaya devam ediyor. Programın bu haftaki konuğu, yapımcı Onur Güvenatam oldu.