QTerminal Antalya’dan müşterileri için 10 bin fidan

SAKSI DEĞİŞİMİ NASIL YAPILIR?

Deniz Dibinden 83 Metreküp Hayalet Ağ Çıkarıldı

Gezegenimiz de nesli tükenen canlıların yaşam mücadelesi

adidas Bozcaada Yarı Maratonu denizlerin ve okyanusların geleceği için koşuldu

Durak Tekstil için çevre yük değil, vazgeçilmez bir değer

Çevreciler, Dünya Çevre Günü öncesinde doğayı kirleticilerden temizledi

TÜRKİYE İMSAD’DAN ‘DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ’ AÇIKLAMASI

Antalya’nın ihracatı 10 bin ağaçlık orman olacak

Ekoturizm rotalarına bir yenisi eklendi

İZODER’DEN ‘DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ’ AÇIKLAMASI

1963’TEN GÜNÜMÜZE ATA TOHULARINDAN ELLİ BİN FİDE TOPRAKLA BULUŞTU

2022 Dünya Günü için açıklamalarda bulundu

Mega Endüstri Bölgeleri Türkiye’ye ekonomik faydadan ziyade ekolojik yıkım getirecek

Herkes iklim değişikliği tehdidinin farkında ancak önlemler yeterli görülmüyor!

Kore ve Türkiye Dostluk  Ormanı Fidanları Dikildi

SANCAKTEPE BELEDİYESİ'NDEN VATANDAŞLARA AŞURE İKRAMI

Çaylı- Der, Muharrem Oruç Lokmalarını Canlarla paylaştı

Yeşil Balkonlar ile Sancaktepe çiçek açıyor

Güvenç Abdal Derneğinde Muharrem Oruç Lokmaları paylaşıldı

EMEK CEMEVİ’NDE ORUÇLAR LOKMALARIN PAYLAŞILMASIYLA AÇILIYOR

İstanbul Valisi Yerlikaya Sarıgazi Cemevi'ni ziyaret etti.

Sancaktepe Sarıgazi'de Yaşar Kemal Kütüphanesi törenle açıldı

Kaymakam Karakaya yapımı devam eden okullara incelemede bulundu

GURBETTEN SILAYA BİR TUTAM SEVGİ

GÜZEL KAPLAN'IN KURBAN BAYRAMI MESAJI

SEZGİN ÖZTÜRK'ÜN KURBAN BAYRAMI MESAJI

TUNCAY SARAÇ'IN KURBAN BAYRAMI MESAJI

MUHTAR NİLÜFER KANTEKİN'İN KURBAN BAYRAMI MESAJI

SEVDA YILMAZ'IN KURBAN BAYRAMI MESAJI

İYİ Parti İBB Grup Başkan Vekili İbrahim Özkan'ın Kurban Bayramı mesajı

HABERLER

 • Perşembe 30.7 ° / 22.8 ° Açık hava
 • Cuma 32 ° / 24.1 ° Açık hava
 • Cumartesi 31.9 ° / 23.7 ° Açık hava
 • BIST 100

  3.020%1,34
 • DOLAR

  18,0840% 0,76
 • EURO

  18,2385% -0,21
 • GRAM ALTIN

  1.021,9% 0,49
 • Ç. ALTIN

  1686,135% 0,49
60. Yıl Sarıgazi Ortaokulu'ndan Tiyatro gösterisi
SANCAKTEPE'NİN SULTANLARI MEZUN OLDU
60. YIL SARIGAZİ ORTAOKULU'NDA MEZUNİYET HEYECANI
YENİDOĞAN ANADOLU LİSESİ İLÇE DE BİR İLKE İMZA ATTI
HÜSEYİN TEMİZEL İLKOKULU’NDAN HAREZMİ EĞİTİMİ
SARIGAZİ ANADOLU LİSESİ’NDEN KONSERLİ RESİM SERGİSİ
ŞAKİR DEMİR İLKOKULU'NUN MİNİK RESSAMLARI SERGİ AÇTI

Tekstil endüstrisinin çevresel ayak izini azaltmak için öncü adamlar atan Durak Tekstil, yaptığı yatırımlarla alanında çevreci ve sürdürülebilir bir markaya dönüşmeyi başardı.

Önde gelen endüstriyel dikiş ve nakış iplikleri üreticisi Durak Tekstil, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü daha sürdürülebilir bir tekstil işletmesi olma yolundaki başarılı çalışmalarla kutluyor. Ham madde tedarikinden üretim prosesinde doğal kaynakların ve enerjinin daha tasarruflu kullanılmasına, yenilenebilir ve geri dönüştürülebilir kaynakların tercih edilmesinden çevre üzerindeki ayak izinin azaltılmasına dönük yatırımlara kadar birçok başlıkta somut adımlar atan Durak Tekstil, sürdürülebilir ve çevreci bir firma olarak önümüzdeki döneme ilişkin stratejik planlarını oluşturmuş bulunuyor.

Durak Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Direktörü Yiğit Durak, çevre konusunda küresel çapta farkındalık yaratılması ve eyleme geçilmesi için, 1972 yılındaki Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’ndan bu yana 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün kutlandığını hatırlattı. 50 yıllık geçmişe sahip Durak Tekstil’in çevre ve sürdürülebilirlik konusunda ilk inisiyatif alan firmalardan olduğunu belirten Durak şunları söyledi; “Kaynak kullanımı, üretim süreçleri ve tedarik zinciri ile tekstil endüstrisinin çevre üzerinde ciddi olumsuz etkileri yıllardır konuşuluyor. Bu konuda artan farkındalık ve tüketici talepleri karşısında önemli gelişmeler sağlandı. Sektörün lider endüstriyel dikiş ve nakış ipliği üreticilerinden biri olarak Durak Tekstil, hazırladığı ve uygulamaya koyduğu sürdürülebilirlik stratejisiyle uzun dönemdir daha yeşil bir tekstil üretiminin mümkün olduğunu kanıtlıyor. Çevresel girişimlerimizin bize ek maliyet yaratmanın ötesinde, üstlendiğimiz sorumlulukla marka değerimizi artırdığının farkındayız.”

Çevre ile üretim, çevreye uygun üretim

5 kıtada 75’ten fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren Durak Tekstil, hem Türkiye hem de Çin’deki tesislerinde sürdürülebilirlik kriterlerini ve çevresel şartları yerine getiriyor. Bu çalışmalar için kurumsal yapısında bağımsız bir Sürdürülebilirlik Komitesi oluşturan firma, attığı adımlarla hem daha şeffaf bir kimliğe kavuşuyor hem de müşterilerinin nihai ürünlerine daha fazla katma değer yaratıyor.

2021 itibariyle Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası’na (I-REC) sahip olan Durak Tekstil, bütün tesislerinde %100 yenilenebilir elektrik enerjisi kullanan bir firma konumunda bulunuyor. Firma için üretimde doğalgaz bir diğer önemli enerjiyi oluşturuyor. Durak Tekstil sahip olduğu Atık Su Enerji Geri Kazanım Tesisi sayesinde yıllık 100 bin metreküp doğal gaz tasarrufu sağlıyor. Bu ise toplam doğalgaz tüketiminin %25’ine denk geliyor.

Üretim için gerekli su miktarı sürekli azaltılıyor

Temiz su kaynaklarının korunmasında en önemli noktayı, endüstriyel üretimde su tasarrufu sağlanması oluşturuyor. Üretimde suyu yoğun olarak boyama aşamasında kullanan Durak Tekstil, yaptığı yatırımlarla yıllar bazında gözle görülür bir gelişme sağladı. 2015-16 yıllarında 1 kg iplik boyama işlemi için 50 litre su kullanan firma, yapılan yatırımlarla bu miktarı 40 litre civarına düşürmeyi başardı. Özellikle boyahanede RFT (İlk Seferde Doğru) oranını yükseltmeye odaklanan firma, bu sayede üretimde kullanılan su ve kimyasal miktarını düzenli olarak azaltma hedefini ileriye taşıyor.

Durak Tekstil kullanılan temiz su miktarını düşürmenin yanı sıra, kullanım sonrasında da suyun doğaya salınması için gerekli çevre yatırımlarını da gerçekleştirdi. Arıtma Tesisi ile atık suyun gerekli pH değerine ulaşması sonrası bunu kanalizasyona serbest bırakan firma, atık suların boyahane ve diğer üretim süreçlerinde tekrar kullanılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Üretimde tehlikeli maddelere yer yok!

Durak Tekstil üretim süreçlerinin ve ürünlerinin insan sağlığı ve çevre için gerekli güvenlik standartlarını karşıladığını gösteren sertifikalarla müşterilerinin güvenlik taleplerine yanıt veriyor. Üretim sırasında ve sonrasında oluşan atıklarla ilgili olarak yetkilendirilmiş lisanslı firmalarla iş birliği yapan firma, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın kontrol ettiği süreçte belirlenen kriterleri başarıyla karşılıyor. 3 yıllık Atık Yönetim Planı bakanlık tarafından onaylanan Durak Tekstil, 2021 yılında Sıfır Atık Belgesi almaya hak kazandı.

REACH yasaklı veya kısıtlı maddeler listesinde yer alan kimyasalları kullanmadan üretim yaptığını periyodik olarak belgeleyen Durak Tekstil, ayrıca her yıl yenilediği OEKO-TEX 100 belgesi ile ham madde ve ürünlerinin insan sağlığına zararsız olduğunu kanıtlıyor. Ürün güvenliği ve tüketici konforu açısından büyük öneme sahip Organik Tekstil Standardı (GOTS) sertifikası da Durak Tekstil’in müşterilerine sunduğu belgeler arasında bulunuyor.

Geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik önemini artırıyor

Durak Tekstil’in çevre ve sürdürülebilirlik odaklı bir kurumsal vizyonu olduğunu vurgulayan Yiğit Durak, son dönemde katıldıkları uluslararası girişim ve sözleşmelerle bu taahhütlerini gözler önüne serdiklerini kaydetti. 2022 yılı başında Global Geri Dönüşüm Standardı (GRS) sertifikası alarak ipliklerinin, uygun geri dönüştürülmüş ham maddelerden üretildiğini belgelediklerini anlatan Durak sözlerini şöyle tamamladı; “Uçtan uca sürdürülebilirlik kriterini hayata geçirmiş bulunuyoruz. Bu nedenle virjin ham madde kullanmanın yanı sıra geri dönüştürülmüş polyester (rPET) kullanarak çevresel etkimizi aşağıya çekiyoruz. 1 kg geri dönüştürülmüş iplik üretimi için yaklaşık 30 adet pet şişenin kullanıldığını düşünürsek, bunun çevresel etkisi daha açık hale gelecektir. 2022 yılında imzacıları arasına katıldığımız UN Global Compact, dünyanın en büyük sürdürülebilirlik inisiyatifidir. Çevre ve sürdürülebilirlik için yol haritamız çoktan hazırlandı ve emin adımlarla çevreyle uyumlu üretimimizi güçlendiriyoruz, sürdürülebilirlik kapsamındaki çalışmalarımızla markamıza değer katmaya devam edeceğiz.”

ÇEVRE 5.06.2022 12:49:00 1040 0

Durak Tekstil için çevre yük değil, vazgeçilmez bir değer

Tekstil endüstrisinin çevresel ayak izini azaltmak için öncü adamlar atan Durak Tekstil, yaptığı yatırımlarla alanında çevreci ve sürdürülebilir bir markaya dönüşmeyi başardı.