Sancaktepe Polisi, pazarda vatandaşı bilgilendirdi

Sancaktepe'de Belediye Zabıtalarının denetimleri aralıksız devam ediyor

Sancaktepe’de ihtiyaç sahibi ailelere patates ve soğan dağıtıldı

Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu’nun Ramazan Ayı Mesajı

BAŞKAN ŞEYMA DÖĞÜCÜ, OĞLUNUN NİKAHINI KIYDI..

SANİAD,GÖZ SAĞLIĞINDA DÜNYAGÖZ DEDİ

Sancaktepe'de Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon İzleme ve Değerlendirme toplantısı yapıldı

Sancaktepe’de Belediye Meclis Başkan Vekilliği Seçimi Yapıldı

Sancaktepe'de Başkan Döğücü'ye geçmiş olsun ziyaretleri

HABERLER

 • Cumartesi 13 ° / 6 ° Bulutlu
 • Pazar 14 ° / 8 ° Bulutlu
 • Pazartesi 15 ° / 9 ° Sağanak
 • BIST 100

  1.408%0,03
 • DOLAR

  8,0614% 0,68
 • EURO

  9,6770% 0,74
 • GRAM ALTIN

  460,45% 1,36
 • Ç. ALTIN

  759,7425% 1,36
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın 10 Nisan Mesajı
Başkan Poyraz, yerel basın mensuplarını Çamlık Kafe Sosyal Tesisleri’nde ağırladı. 
İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ve Emniyet Personeli Vali Yerlikaya’yı Ziyaret Etti
İBB PİDESİNDE GRAMAJ AYNI FİYAT 1,5 LİRA
PANDEMİ ORKESTRASI’NIN KONUKLARI HAKAN ŞENSOY VE CİHAT AŞKIN OLDU
Vali Ali Yerlikaya, Yaya Geçidine “Kırmızı Çizgi” Çekti
ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN

Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile dönem arkadaşı olan, Çanakkale kahramanı Yüzbaşı Yusuf Kenan’ın adı Sancaktepe ilçesinde yapımı tamamlanan ‘’Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne verildi.

Lisenin açılış programında konuşan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya: “Bir mezarı dahi olmayan Yüzbaşı Yusuf Kenan’ın adı, ilelebet artık bu okulumuzla birlikte yaşayacak.” dedi.

Tarihçilerin, “Çanakkale Kara Muharebelerinin gidişatını değiştiren gizli kahraman” olarak nitelediği Şehit Yüzbaşı Yusuf Kenan’ın adının verildiği okulun açılış töreni İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın katılımıyla gerçekleşti.

Açılış törenine; İstanbul Valisi Ali Yerlikaya,  İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu, Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı,  il ve ilçe müdürleri, şehit aileleri, öğretmenler, öğrenciler ile Yüzbaşı Yusuf Kenan’ın torunu Hüsnü Uras ve eşi Şennur Uras katıldı.

Törende, Yüzbaşı Yusuf Kenan’ın balmumu heykeli, çeşitli eşyaları ve cepheden eşine gönderdiği mektuplardan oluşan sergi ziyarete açıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Çanakkale Türküsü müzik dinletisi gerçekleştirildi. Törende Vali Yerlikaya, Sancaktepe Belediye Başkanı Döğücü, İl Milli Eğitim Müdürü Yazıcı katılımcılara hitaben birer konuşma gerçekleştirdiler.

Vali Yerlikaya: “Yusuf Kenan’ın Adı İlelebet Burada Yaşayacak”

Törende konuşan Vali Yerlikaya, “Nasıl evlat dünyaya gözlerini açtığı zaman annesi babası ona en güzel ismi vermekle mükellef ise biz de bu eseri Sancaktepe’mize kazandırdığımız zaman gençlerimize, yavrularımıza ismiyle müsemma nasıl bir ilham kaynağı oluşturabiliriz, nasıl bir isim verebiliriz diye düşündük. Sancaktepe ilçemizde ve okulumuza Çanakkale Kahramanımız Yüzbaşı Yusuf Kenan’ın ismi çok yakıştı.” diye konuştu.

Vali Yerlikaya konuşmasında; 1999 Depremi’nden sonra bizlerde bırakmış olduğu derin iz, İstanbul’umuzdaki 1322 okulun her birine, 2006 yılında kurulan İPKB ile bütün okullara gidildi. Zeminlerine bakıldı. 722 okul güçlendirildi, kullanılıyor. 344 okulumuz yıkıldı, yeniden yapıldı tıpkı bu okul gibi. İlk günkü heyecanıyla mimari tasarımıyla bu şehre hizmet etsin istedik. Bu okul, 52,5 milyon liraya mal oldu. Tüm İstanbul’umuzda ise toplam 5 milyar lirayı geçti. 1322 okuldan geriye 86 tane okul kaldı. Onları da inşallah 2023’e kadar tamamlayacağız. Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Bu okul çok güzel oldu diyoruz ama ismi de çok güzel oldu. Bir mezarı dahi olmayan Yüzbaşı Yusuf Kenan’ın adı ilelebet burada yaşayacak.” ifadelerini kullandı.

Vali Yerlikaya, “Okulumuzun girişini gördünüz. Sanki bir okulu değil de adeta, özel bir müzeyi geziyor hissine kapılmadınız mı? Balmumu heykeller, Yüzbaşı Yusuf Kenan’ın cephedeyken eşi Zehra Hanım’a gönderdiği o asırlık mektuplar, siyah beyaz fotoğraflar… Ve o ince ince düşünülen detaylar... Bu güzel okulumuzun gerek yapımında gerekse Şehit Yüzbaşı Yusuf Kenan’ın okulumuza adının verilmesi sürecinde emeği geçen ve canla başla çalışan herkese ayrı ayrı gönülden teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar, var olsunlar.

İPKB’den sorumlu mesai arkadaşım Gökhan Bey’e, vali yardımcılarımıza, kaymakamımıza, belediye başkanımız Şeyma Döğücü’ye, yüklenici firmaya, mühendis, mimarlarımıza, emeği geçen herkese “Allah razı olsun” diyoruz” dedi.

Yüzbaşı Yusuf Kenan’ın, Cumhuriyetimizin Banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le de dönem arkadaşı olduğunu belirten Vali Yerlikaya, “Her ikisi de aynı yıl 1902’de Harbiye’den mezun olmuştu. Yusuf Kenan hayatını cepheden cepheye koşarak geçiren kahraman askerlerimizden biriydi. Trablus’un kızgın çöllerinde de savaşmış, Balkan harbinin o büyük acılarına da şahit olmuştu.

7. Bölük Komutanı Yüzbaşı Yusuf Kenan Çanakkale’yi geçilmez kılan kahramanlardan biriydi. Aynı zamanda cepheden kızlarına çikolata gönderecek, bombalar altında evinde pişecek yemeği düşünecek kadar da merhametli, müşfik bir babaydı Yusuf Kenan.

Ve o 25 Nisan sabahı kara muharebelerinin başladığı o ilk gün gizli bir görev tevdi edilmişti kendisine. Seddülbahir Savunmasını desteklemek görevi… 250 kişilik birliğiyle yola çıkmıştı Yusuf Kenan. Kirte Deresinde ilerlerken İkiz Koyuna çıkartma yapan 2500 kişilik düşman birliğini fark etmişti. İlk o görmüştü.

Anafartalar kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bu topraklar için, gözünü kırpmadan şehit olan Mehmetçiklerimiz… Çanakkale şehitlerimiz… Ve en nihayet Yüzbaşı Yusuf Kenan… Sizlerin aziz hatıraları asla unutulmayacak. Rabbim hepinizden razı olsun. Mekânlarınız cennet, dereceniz ali olsun. 18 Mart Çanakkale Zaferimiz kutlu olsun.’’ ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Törende "Bir Gelibolu Kahramanı: Yusuf Kenan" Belgesel Filmi Gösterildi

Sancaktepe Belediye Başkanı Döğücü, katılımcılara yönelik gerçekleştirdiği konuşmasında “Bu güzel eğitim yuvamızda nice Yusuf Kenan’lar yetişecek, eğitim alacaktır. Bütün şehitlerimizi hürmetle anıyorum. 18 Mart Şehitlerimizin ruhu şad olsun. Biz bugün 18 Mart’ın tarihi çağrısına kulak veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Yazıcı ise konuşmasında, “Okulumuza adını verdiğimiz Şehit Yüzbaşı Yusuf Kenan Bey gibi kahramanlarımızın, onların tarihimize kattığı değerleri çok yönlü olarak kendi okullarımızda yaşatmaya çalışıyoruz.’’ diyerek okulun yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Protokol konuşmalarının ardından yönetmenliğini Mesut Gengeç’in senaristliğini Bülent Günal’ın üstlendiği  “Bir Gelibolu Kahramanı: Yusuf Kenan’’ belgesel filmi gösterildi.

Tören, Vali Yerlikaya’nın Yüzbaşı Yusuf Kenan’ın torunu Hüsnü Uras ve eşi Şennur Uras’a hediye takdiminin ardından kurdele kesimi ve toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

 

SANCAKTEPE HABER 17.03.2021 21:12:00 446 0

Çanakkale Şehidi Yüzbaşı Yusuf Kenan’ın İsmi Sancaktepe'de Yaşayacak

Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile dönem arkadaşı olan, Çanakkale kahramanı Yüzbaşı Yusuf Kenan’ın adı Sancaktepe ilçesinde yapımı tamamlanan ‘’Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne verildi.