GTÜ’lü Akademisyenlerin AB Projesi Onaylandı

YKS ŞAMPİYONU’NUN TERCİHİ SABANCI ÜNİVERSİTESİ OLDU

Okul Hazırlıkları Başlıyor. Listenin Başında ne var ?

Birikim Okulları “dijital okul” tasarlıyor!

Milli Eğitim Bakanlığı, Teknopark İstanbul ile Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü İmzaladı

Psikoloji Bölümü’yle TEDÜ, Türk Psikologlar Derneği tarafından akredite edilen 13 üniversite arasında

Yakın Doğu Üniversitesi’nde her 3 öğrenciden biri tam burslu!

HALİÇ ÜNİVERSİTESİ’NİN TERCİH VE TANITIM GÜNLERİ BAŞLADI

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Uygulamalı Bilimler Fakültesi kurulacak

Bahçeşehir Koleji Zonguldak Kampüsü Açılıyor

Altınbaş Üniversitesi öğrencileri Kocaeli TEKNOFEST’te üçüncü oldu

Tekstil mühendisliği tercihine asgari ücret tutarında eğitim bursu

Tarhan’dan tercih yapacak adaylara uyarı!

BİLGİ öğrencileri podyumda tasarımlarını sergileyecek

Büyükyalı MTAL ilköğrencilerini bekliyor

ŞİLE BORSA İSTANBUL MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ BÜNYESİNDE 2022-2023 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA TARIM ALANI BÖLÜMÜ AÇILACAKTIR

SANCAKTEPE BELEDİYESİ'NDEN VATANDAŞLARA AŞURE İKRAMI

Çaylı- Der, Muharrem Oruç Lokmalarını Canlarla paylaştı

Yeşil Balkonlar ile Sancaktepe çiçek açıyor

Güvenç Abdal Derneğinde Muharrem Oruç Lokmaları paylaşıldı

EMEK CEMEVİ’NDE ORUÇLAR LOKMALARIN PAYLAŞILMASIYLA AÇILIYOR

İstanbul Valisi Yerlikaya Sarıgazi Cemevi'ni ziyaret etti.

Sancaktepe Sarıgazi'de Yaşar Kemal Kütüphanesi törenle açıldı

Kaymakam Karakaya yapımı devam eden okullara incelemede bulundu

GURBETTEN SILAYA BİR TUTAM SEVGİ

GÜZEL KAPLAN'IN KURBAN BAYRAMI MESAJI

SEZGİN ÖZTÜRK'ÜN KURBAN BAYRAMI MESAJI

TUNCAY SARAÇ'IN KURBAN BAYRAMI MESAJI

MUHTAR NİLÜFER KANTEKİN'İN KURBAN BAYRAMI MESAJI

SEVDA YILMAZ'IN KURBAN BAYRAMI MESAJI

İYİ Parti İBB Grup Başkan Vekili İbrahim Özkan'ın Kurban Bayramı mesajı

HABERLER

 • Perşembe 30.7 ° / 22.8 ° Açık hava
 • Cuma 32 ° / 24.1 ° Açık hava
 • Cumartesi 31.9 ° / 23.7 ° Açık hava
 • BIST 100

  3.020%1,34
 • DOLAR

  18,0840% 0,76
 • EURO

  18,2385% -0,21
 • GRAM ALTIN

  1.021,9% 0,49
 • Ç. ALTIN

  1686,135% 0,49
60. Yıl Sarıgazi Ortaokulu'ndan Tiyatro gösterisi
SANCAKTEPE'NİN SULTANLARI MEZUN OLDU
60. YIL SARIGAZİ ORTAOKULU'NDA MEZUNİYET HEYECANI
YENİDOĞAN ANADOLU LİSESİ İLÇE DE BİR İLKE İMZA ATTI
HÜSEYİN TEMİZEL İLKOKULU’NDAN HAREZMİ EĞİTİMİ
SARIGAZİ ANADOLU LİSESİ’NDEN KONSERLİ RESİM SERGİSİ
ŞAKİR DEMİR İLKOKULU'NUN MİNİK RESSAMLARI SERGİ AÇTI

KOCAELİ'nin Körfez ilçesindeki yarış pistinde Teknofest kapsamında düzenlenen  TÜBİTAK Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları'na katılan Altınbaş Üniversitesi EVA Team ekibi 9 ayda geliştirdikleri elektrikli araçla üçüncü oldu. Takım ayrıca, Tanıtım ve Yaygınlaştırma ödülünün de sahibi oldu. Proje akademik danışmanı Doç. Dr. Süleyman Baştürk aracın üniversitelerindeki öğrenciler tarafından tasarlanıp üretildiğini söyledi. EVA Team Ödüllerini, Samsun’da yapılacak 30 Ağustos– 4 Eylül tarihlerindeki TEKNOFAST’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan alacak.
Körfez Yarış Pisti'nde 19-24 Temmuz tarihlerinde düzenlenen tasarımından teknik donanımına kadar en verimli araçların ortaya çıkmasının amaçlandığı Teknofest Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları, Elektromobil (Batarya beslemeli), Hidromobil (Hidrojen enerjili elektrikli araç) olmak üzere iki kategoride yapıldı. Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarına 64 takım (55 elektromobil, 9 hidromobil) katıldı.

Önceki yıllarda geliştirdikleri elektrikli, otonom, su altı ve sabit kanat insansız araçlara bu yıl, roket ve drone da ekleyen Altınbaş Üniversitesi EVA Team ekibi, TEKNOFEST yarışlarında kıyasıya mücadele etti. Üniversitenin Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Bölümleri’ndeki öğretim üyesi ve öğrencilerden oluşan takım, TÜBİTAK yarışmalarına katılmak için 4 yıl önce başlattıkları projede hedef büyüttü. Ekip, bu sene yeni geliştirdikleri 6 araçla TEKNOFEST kapsamındaki yarışlara katılıyor. Bu yarışların ilki olan Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda Elektromobil kategorisinde üçüncülük ödülü alırken ek olarak Tanıtım ve Yaygınlaştırma ödülünün de sahibi oldular.

9 AYDA HAZIRLANDILAR

EVA Team Takımı’nın akademik danışmanı Doç. Dr. Süleyman Baştürk, "Elektirikli araç takımı EVA Team olarak yarışlara katıldık. 4 yıl önce kurduğumuz bir takımla 9 aylık bir çalışma sonucunda öğrencilerimiz çok güzel bir araç ortaya çıkardı. Daha önceki katıldığımız yarışlarda 2 defa Türkiye üçüncüsü olduk. Jüri Özel ödülü ve en iyi takım ruhu ödülü aldık. Yine bugün de yarışların son günü dün iyi bir sonuç elde ettik. Bugün de yarışları üçüncü olarak tamamladık.” dedi. Araçların tamamen öğrenciler tarafından tasarlanıp üretildiğini dile getiren Doç. Dr. Baştürk, böylece öğrencilerinin hem teorik çalışma hem de bunu ürüne dönüştürecek şekilde pratik çalışma imkânına sahip olduklarına değindi. Doç. Dr. Süleyman Baştürk, EVA TEAM’in, bu büyüklükte, farklı disiplinlerin bir araya geldiği ilk proje olduğunu söyledi. Elektrik-Elektronik, Makine, Bilgisayar, Yazılım ve Endüstri Mühendisliklerinden Öğretim Üyesi ve Öğrencilerimizin bir araya gelmesiyle büyük bir sinerji oluştuğunu ifade eden Doç.Dr. Baştürk, uygulamalı proje çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirterek, “Proje kapsamında bugüne kadar yetişen ve mezun olan öğrencilerimiz, önde gelen savunma sanayii ve Ar-Ge firmalarında iş bularak, kariyerlerine üst düzey firmalarda başlama imkânına kavuştular.” diye konuştu.

“DÖRT YILIN SONUNDA İKİ AVRUBA BİRLİĞİ PROJESİNDE ÇALIŞIYORUZ.”

Doç. Dr. Süleyman Baştürk, Önceki yıllarda geliştirdikleri Elektrikli, Otonom, Su Altı ve Sabit Kanat İnsansız Araçlara bu yıl, roket ve drone da eklediklerine belirterek, bu tip ödüllerin öğrenciler için büyük motivasyon kaynağı olduğunu ifade etti. 4 yıllık birikimi kurumsallaştırmak için kurulan ve dokuz aydır faaliyette olan Elektrikli, Otonom ve İnsansız Araçlar Uygulama ve Araştırma Merkezinde (AUTONOM), kamu ve özel sektör firmalarıyla her türlü elektrikli ve otonom kara, deniz ve hava araçlarıyla ilgili ortak projeler ürettiklerini dile getirdi.  Doç.Dr.Baştürk, “Bu kapsamda Nisan 2022’de, koordinatörlüğünü yürüttüğümüz 9 Ülkeden 12 ortaklı yaklaşık 30 Milyon Avro’luk bir Avrupa Birliği Horizon projesini tamamlayarak Avrupa Birliği Komisyonunun incelemesine sunduk. Bu proje çalışmasından elde edilen network ile halihazırda iki Avrupa Birliği Projesi üzerinde daha çalışmamız devam ediyor” diye bilgi verdi.

“TAKIMDA, 15 KIZ ÖĞRENCİ ÇALIŞIYOR”

Altınbaş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi Ayşe Rabia Kazaz da "Süreç bizim için zordu. Aracın piste gittiğini görmek ve arkadaşlarımızla yaşadığımız atmosfer hepsine değdi" diye konuştu.

Makine Mühendisliği öğrencisi Sevgi Yıldırım ise "Çok kalabalık bir ekibiz ve cinsiyet dağılımının gayet iyi olduğunu düşünüyorum. Takımımızda 15 kadın mühendis yer alıyor. Buraya girdiğimde bir kadının nasıl daha başarılı olduğunu ve bu hayata nerden başlayıp uyum sağlayacağını gördüm. Bu kadar değerli insan arasında çalışmak bana özgüven getirdi. Kadınların gücü de bir takımın olmazsa olmazı" ifadelerini kullandı.

“Projelere olan inancımız bizleri ayakta tuttu”

EVA TEAM Takım kaptanı Oğuzhan Tavukçu, geçmiş yıllarda elde edilen tecrübelerden ve bilgi birikiminden ders çıkararak bu yıl 6 projeyi tamamladıklarını belirtti. “Birlik, beraberlik ve takım ruhunun devam ettiği bu yılda da bizleri ayakta tutan şey projelere olan inancımız oldu” dedi. Kendilerine destek verildiğinde neleri başarabildiklerinin kanıtının ortaya çıkarılan 6 araç olduğunu belirten Oğuzhan Tavukçu, “kurulduğumuz günden beri yaşadığı topraklara fayda sağlayacak nitelikli mühendisler yetiştirme hedefinde emin adımlarla ilerliyoruz. Bu konuda doğru yolda olduğumuzu gösteren bir günü daha yaşıyoruz” dedi.

EĞİTİM 27.07.2022 23:57:00 276 0

Altınbaş Üniversitesi öğrencileri Kocaeli TEKNOFEST’te üçüncü oldu

TÜBİTAK Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları'na katılan Altınbaş Üniversitesi EVA Team ekibi 9 ayda geliştirdikleri elektrikli araçla üçüncü oldu.